Kategorie
Podróże

Pszczyna – Perła Górnego Śląska

Zespół pałacowo-parkowy w Pszczynie
Jedna z ostatnich lutowych niedziel zachęciła nas prawie wiosennym słońcem do przedobiedniego spaceru po Pszczynie, która często nazywana jest Perłą Górnego Śląska. Okazało się, że nie tylko my mieliśmy taki pomysł, więc musieliśmy przejechać kilka uliczek w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego. W końcu jednak udało nam się zaparkować niedaleko centrum.
Kamienice przy rynku w Pszczynie
Rynek w Pszczynie
Rynek w Pszczynie. Na pierwszym planie Ratusz i przylegający do niego kościół ewangelicki
Pszczyna. Brama Wybrańców a za nią pałac

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od rynku, przy którym można zobaczyć kilka ciekawych, zadbanych kamienic z XVIII i XIX w. (np. ratusz, Frykówkę). Przy rynku i w jego pobliżu znajduje się kilka restauracji, w których można odpocząć po dłuższym spacerze, my jednak tym razem nie skorzystaliśmy z żadnej, gdyż zależało nam na wykorzystaniu słonecznych chwil na świeżym powietrzu. Następnie przechodząc obok ławeczki księżnej Daisy (Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless) doszliśmy do Bramy Wybrańców, która prowadzi do zamku i parku.

Ławeczka księżnej Daisy
Wejście na teren parku przez Bramę Wybrańców
Liczne, utworzone na rzece Pszczynka stawy, tworzą jeden z elementów parku krajobrazowego w stylu angielskim

Liczne alejki, przy których rosną okazałe drzewa (niektóre pamiętające czasy Puszczy Pszczyńskiej), urocze zakątki z widokiem na stawy pełne kaczek i na pałac, mosty i kilka budowli w stylu ogrodu angielskiego, okazały się w sam raz na leniwą przechadzkę z wózkiem.
​  Tego dnia można było zaobserwować potyczki zimy z wiosną. Ciepłe promienie słoneczne i ożywione ptactwo kontrastowały z niektórymi, jeszcze zamarzniętymi stawami czy miejscami z oszronioną trawą.

Rozłożysty platan, a za nim liczne drzewa, rosnące przy alejach parkowych. Niektóre z nich mają po kilkaset lat i pamiętają czasy rosnącej w tym miejscy Puszczy Pszczyńskiej

Zamarznięty staw w parku pszczyńskim
Jeden ze stawów w parku w Pszczynie

Najbardziej urzekł mnie zakątek widoczny na zdjęciach powyżej: mały staw, prawie w całości zamarznięty, z dużym platanem na przeciwległym brzegu. Drzewo sprawiało wrażenie, jakby odwróciło swoją twarz w stronę słońca, rozłożyło ręce i z wielką radością czerpało ciepło i życiodajną energię naszej najbliższej gwiazdy.

Zespół pałacowo-parkowy w Pszczynie
Pałac w Pszczynie
Herbaciarnia w parku pszczyńskim

Ogród w stylu angielskim. Park w Pszczynie
Park w Pszczynie obfituje w liczne romantyczne zakątki z pięknymi widokami
Pszczyński ogród w stylu angielskim zgodnie z założeniami ma zachowywać naturalność i spójność krajobrazu
Zamek pszczyński swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym zyskał w latach 1870-1876 na skutek przebudowy, której dokonali książęta Hochberg von Pless z Książa (ten zamek również polecam, ale o tym innym razem). W zamku do dzisiaj zachowało się  oryginalne wyposażenie i meble, dzięki czemu jest on jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Obecnie znajduje się w nim muzeum.
​  Z innych ciekawych miejsc w Pszczynie można jeszcze wymienić zagrodę żubrów, usytuowaną w niewielkiej odległości od  parku zamkowego oraz skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej.

Rozległa polana w środkowej części Parku Zamkowego w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *