Widok z grodziska w Lubinie na Wsteczną Deltę Świny
Wakacje z dziećmi w Polsce? To dobry pomysł!
Zazwyczaj nasze wakacyjne miejsca docelowe mieściły się gdzieś na południu lub na zachodzie Europy, szczegółowe poznawanie ojczystych terenów planowaliśmy na emeryturę (mamy bardzo odległe plany ?), gdy męczyć nas będą dalsze podróże. Gdy jednak na świecie pojawiło się dziecko stwierdziliśmy, że
– przynajmniej na początku – nie będziemy przekraczać granicy, gdyż bezpieczniej będziemy się czuć
„u siebie”, w Polsce, czy to w razie awarii samochodu, czy w sytuacji, gdyby dziecko zachorowało w podróży.
Oczywiście nie zniechęcam nikogo do wyjazdów zagranicznych. Wielu moich znajomych wybrało się
z małymi dziećmi w dalekie podróże i nigdy nikomu nie przydarzyło się nic złego, ale wiem, że są rodzice, którzy podobnie jak my, bezpieczniej czują się w kraju.
My na jeden z pierwszych wyjazdów wybraliśmy województwo zachodniopomorskie, gdyż uważamy, że jest tam wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia.
Wyspa Wolin – atrakcje turystyczne
Moim zdaniem jedną z większych atrakcji turystycznych na wyspie Wolin w okolicy Międzyzdrojów (ok. 7 km) jest Grodzisko w Lubinie. Grodzisko znajduje się na najwyższym klifie nad Zalewem Szczecińskim.
Byliśmy tam dwa razy, pierwszy raz we wrześniu, a drugi w maju i szczerze mówiąc chcielibyśmy tam pojechać znowu, w innym miesiącu, gdyż to miejsce niesamowicie się zmienia, w zależności od pory roku
i pogody. Zwiedzanie w sezonie zimowym dostępne jest jednak tylko po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Przy samym grodzisku nie ma parkingu, ale samochód można zaparkować na parkingu kościelnym, niespełna 100 m. dalej.
Widok na Wielki Krzek i Wiszową Kępę, wyspy Zalewu SzczecińskiegoPodczas naszej wrześniowej wizyty w Lubinie mgły nadawały temu miejscu aury tajemniczościW maju dobra widoczność sprawiła, że w oddali pokazały się zabudowania ŚwinoujściaWidok z Lubina na Wsteczną Deltę Świny
Z punktu widokowego grodziska można podziwiać niesamowity widok Zalewu Szczecińskiego (przy dobrej pogodzie wraz z Świnoujściem) oraz oglądać siedliska dzikich ptaków, mających swoje gniazda w zaroślach na zboczu wzniesienia, na którym znajduje się grodzisko. W centralnym miejscu wzgórza odkryte zostały pozostałości po fundamentach jednego z najstarszych na terenie Pomorza kościołów (p.w. św. Mikołaja) z XII-XIII w. a także fundamenty baszty mieszkalnej i cmentarzysko.
Lubin, punkt widokowy
W Caffe Bar, niewielkiej budzie z tarasem, na którym ustawiono kilka stolików (każdy z gwarantowanym przepięknym widokiem!), można uraczyć się czymś słodkim lub zjeść bardziej treściwe danie obiadowe. Tuż obok zazwyczaj rozłożone są leżaki i stoliki z parasolkami, przy których można odpocząć i rozkoszować się widokiem.
Ścieżka wiodąca od Caffe Bar do punktu widokowego. W tle wieża neogotyckiego kościoła w LubinieŚcieżka wiodąca od Caffe Bar do punktu widokowego. W tle wieża neogotyckiego kościoła w Lubinie
Ponieważ w obydwu przypadkach w Lubinie byliśmy już poza sezonem, było tam niewielu turystów. Panowała cisza i spokój, Jaś mógł swobodnie pobiegać po łące, a my mogliśmy robić zdjęcia i choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Rodzinom z małymi dziećmi, chcącym odwiedzić to miejsce, polecam właśnie miesiące poza sezonem wakacyjnym. W upalne letnie dni problemem dla maluszków może być nie tylko duża liczba turystów, ale również bardzo mała ilość zacienionych miejsc. Całe grodzisko jest wystawione na ekspozycję słoneczną.
Z terenu grodziska w Lubinie rozpościera się widok na wody Zalewu Szczecińskiego
W zależności od potrzeb na terenie grodziska można spędzić od kilkudziesięciu minut ( dla niecierpliwych wystarczy 30 minut, by zobaczyć wszystko), do kilku godzin (gdy po prostu będziemy obserwować ptaki czy podziwiać zmieniające się w zależności od pory dnia widoki).
Woliński Park Narodowy – Jezioro Turkusowe
Jeśli ktoś chciałby spędzić w okolicy więcej czasu, może wybrać się na pobliskie wzgórze Zielonka ( na które niestety wózkiem się nie wyjedzie) oraz nad Jezioro Turkusowe w Wapnicy. Obydwa miejsca znajdują się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.
Jezioro TurkusoweŚcieżka wzdłuż Jeziora TurkusowegoPunkt widokowy nad jezioremJezioro Turkusowe w Wapnicy. Woliński Park Narodowy
Jezioro Turkusowe – nazwa jeziora pochodzi od barwy lustra wody wywołanej (dzięki czystej wodzie) odbiciem światła słonecznego od podłoża kredowego z zalegającymi na dnie związkami węglanu wapnia. Barwa jeziora zmienia się nieco w zależności od perspektywy i kierunku padania promieni słonecznych, więc warto przejść się ścieżką wiodącą przez las, wzdłuż linii brzegowej, by móc podziwiać zbiornik z różnych stron. Fragment tej ścieżki dostosowany jest do wózków.